малотрайни продукти
Различни гозби, манджи със сос, запеканки на фурна, супи, разнообразни ястия … Звучи вкусно, но понякога човек има нужда от … Сандвичи! Да, точно така! И какво многообразие само!? Сандвич с кренвирши, с варена наденичка или пък с Хамбургски салам или салам тип „Камчия“! Само подправяш и печеш! М … м … м, каква хрупкава коричка има хляба!
млени продукти
Продуктите от мляно месо са едни от най-тачените у нас месни изделия, тъй като нито един традиционен български празник не минава без кюфтета и кебапчета. Колко удивително само! Все кайма, но приготвена по различен начин, различно овкусена сама по себе си и с различна форма!
пастърми
Пастърмата представлява консервиран чрез осоляване и сушене траен продукт от телешко, овче, свинско, конско или козе месо. Има два вида пастърма – обикновена и кайзер. И при двата вида задължителните етапи на приготвянето включват осоляване на месото и сушене на проветриво място. При кайзер пастърмата има допълнително нанасяне на слой подправки (овалване или намазване).
пушени продукти
Съществуват няколко вида опушване. Като цяло този процес представлява обработка на определени видове хранителни продукти, като за целта се използва димно-въздушна смес. Традиционното опушване се дели на топло и студено. Студеното опушване се извършва при температура от 18 до 22 градуса. Неговите продукти са с по-голям срок на годност, като са предимно сурови. Процесът отнема от 3 до 7 денонощия. В редки случаи, когато се опушват твърди деликатесни салами, може да отнеме и до 45 дни. Топлото опушване от своя страна, се извършва при температура от 35 до 45 градуса. С този вид опушване се приготвят главно варено-пушени продукти, чийто срок на годност обаче не е много голям.
Субпродуктови колбаси
С времето, човекът се е научил да използва максимално и да оползотворява всички ресурси, които му предоставя Майката Природа. Разбира се, изключение от правилото не правят и месните продукти. Освен месото, българинът приготвя невероятни деликатеси и от т. нар. „субпродукти“ (мозък, сърце, език и пр.), като ги използва или самостоятелно или в комбинация с различни видове месо.
сурово сушени продукти
Формирането на ароматно – вкусовия букет в сурово сушените продукти се обуславя от начина на зреене, което протича по време на сушенето. И колкото по-дълъг е този процес на зреене, толкова по-голям e ефекта от натрупването на ароматни вещества в продукта. Традиционно използвани са свинското и говеждото и много по-рядко биволското, конското, овчето и козето. Освен чиста мускулна тъкан за приготвянето на повечето месни произведения се изисква добавянето на сланина, най-често свинска, заради неутралния й вкус.
шпекови продукти
Обикновено свързваме тези продукти с вкуса на нашето детство. Колбасите от тази подгрупа се приготвят от предварително обезкостено и смляно месо като характерно за неговата вътрешна структура е, че тя е еднородна и хомогенна с равномерно разпределени парченца сланина с размери 3-5 мм. Обвивката е плътно прилепнала към пълнежната маса, без празнини и шупли, с червенокафяв цвят.